MENU

Idealne TV

Dlaczego OLED? Sam zobacz!

Nieskończony kontrast, wierne odwzorowanie kolorów, głęboka czerń i niezwykła smukłość – to najważniejsze cechy ekranów OLED, korzystających z najnowszych osiągnięć technologii w dziedzinie wyświetlania obrazu. Są coraz bardziej powszechne na sklepowych półkach, choć wciąż jeszcze w pełni nie wyparły starszych rozwiązań. Może więc te starsze wcale nie są gorsze?

OLED a LED

Patrząc na te nazwy, można odnieść wrażenie, że różnica jest niewielka. Ale to wrażenie w stu procentach błędne. Ekrany LED są ekranami ciekłokrystalicznymi, zbudowanymi z ogromnej ilości komórek z zatopionymi kryształami i elektrodami. Są one podświetlane diodami LED, od których wzięła się nazwa całej technologii (Light Emitting Diode).

W ekranach OLED wykorzystano diody organiczne (Organic Light Emitting Diode), z których każda odpowiada za pojedynczy piksel. Występują w 4 barwach (RGBW – czerwony, zielony, niebieski, biały). Są one nakładane na podstawę, a każdy piksel świeci sam, niezależnie od innych, bez potrzeby dodatkowego podświetlania.

W tym właśnie kryje się tajemnica głębokiej czerni ekranów OLED – do piksela nie zostaje przyłożone żadne napięcie, więc nie oddaje on żadnego, nawet minimalnego światła. Doskonały kontrast wynika zaś z tego, że światło z piksela nie musi się przedostawać przez żadne filtry ani warstwy ekranu. Nie ma tu więc miejsca na zamglenia czy rozmycia. Podświetlenie LED jest widocznie słabszą technologią, więc w tym pojedynku OLED zdecydowanie wygrywa.

LG Display jest wyłącznym producentem paneli OLED do telewizorów.

Inne marki kupują panele od koreańskiej firmy.

A może QLED?

Skoro Q jest w alfabecie kilka liter po O, to może technologia QLED jest czymś lepszym niż LED?

Jeśli wybierasz technologię, kierując się alfabetem, to – przynajmniej w przypadku ekranów – nie robisz najsłuszniej. Q w skrócie QLED oznacza "Quantum Dot", czyli kropkę kwantową. To nanokryształy instalowane między podświetleniem a filtrami kolorów, dzięki czemu kolory na ekranie stają się żywsze, a kontrast, podobnie jak jasność, większy. QLED TV to jednak wciąż po prostu LCD-LED wyższej klasy. Lepszy, ale odstający od OLED.

Tu trzeba jeszcze wyjaśnić różnice między LED a LCD. LCD to skrót od Liquid Crystal Display, czyli ekran ciekłokrystaliczny. W starszych ekranach LCD do podświetlenia były wykorzystywane lampy CCFL, dziś korzysta się z diod LED.

Rozwój wysokiej jakości technologii obrazu sprawia, że LG ma szerszą ofertę, lepiej dopasowaną do potrzeb i kieszeni użytkowników.

Stara dobra plazma

Z kronikarskiego obowiązku trzeba jeszcze wspomnieć o telewizorach plazmowych. Jest to technologia, która ma niewątpliwie zalety – kolory na ekranie są żywe, kontrast wysoki, taki ekran oferuje też szeroki kąt widzenia. Telewizory plazmowe były łatwe do zamontowania na ścianie i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mają lepszy kontrast niż LCD i lepszą jakość czerni, ale w oczywisty sposób nie są w stanie dorównać ekranom OLED.

Nic zatem dziwnego, że plazmy zniknęły ze sklepów, szczególnie że jedna z ich zalet – niska cena przy dużych przekątnych – została zniwelowana przez coraz bardziej taniejące najpierw LCD/LED a teraz OLED oraz wejście nowych technologii jak MiniLED czy QNED.

Telewizor idealny. Jak dobrać sprzęt do własnych potrzeb?

Kilkadziesiąt modeli i wśród nich ten jeden, który ma odpowiadać naszym potrzebom. Jak go znaleźć, jak wybrać ten najlepszy, co wziąć pod uwagę, kupując nowy telewizor LG?

Już na początku przyszłego roku firma LG ma wprowadzić na rynek pierwszy 42-calowy telewizor OLED. Tak niewielki rozmiar z pewnością ucieszy przede wszystkim graczy, którzy do tej pory bardzo docenili 48-calowy sprzęt od LG z serii A1 i C1. Niesamowita jakość obrazu paneli OLED świetnie sprawdza się w grach ze względu na wysoki kontrast, odwzorowanie barw i brak smug. Niewielkie rozmiary nowych telewizorów to więc coś, na co czekają fani elektronicznej rozrywki.

W ofercie LG jest jednak dostępnych kilkadziesiąt modeli. Jak spośród nich wybrać telewizor idealny?

Po pierwsze rozmiar

Nie ma sensu wstawianie 83-calowego telewizora do pokoju o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych. Zatem pierwszym kryterium wyboru jest dobranie przekątnej do miejsca, w którym telewizor będzie stał lub wisiał. W serii C1 telewizorów LG OLED mamy od wyboru ekrany o przekątnych 83, 77, 65, 55 i 48 cali. Seria G1 Gallery to 77, 65 i 55 cali.

Jak dobrać rozmiar do pomieszczenia?

Przy zakupie nowego sprzętu może nas korcić, żeby dorzucić kilka cali, ale nie można przesadzić. Co do zasady przy rozdzielczościach 4K można stosować przelicznik 1 cal przekątnej = ok. 2 cm minimalnej odległości od ekranu. Czyli przy największym, 83-calowym kolosie od LG będzie to ok. 166 cm. Dla wielu widzów jest to jednak stanowczo zbyt blisko, dlatego mamy też drugi wskaźnik – odległości maksymalnej, przy której w pełni odczuwamy jakość obrazu – to 4 cm na każdy cal przekątnej. Wspomniany olbrzym powinien więc stać w odległości między 166 a 332 cm od kanapy.

Po drugie technologia obrazu

Jeśli chodzi o rozdzielczość, nie schodzimy już poniżej 4K. To rynkowy standard i telewizory o niższych rozdzielczościach znikają z oferty producentów. W przypadku LG format 8K jest dostępny w ofercie już od pewnego czasu, ale to wciąż spory wydatek – przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych.

Zostajemy więc przy 4K. Pozostaje odpowiedź na kolejne pytanie – OLED, QNED MiniLED, NanoCell, UHD 4K? Jaką technologię ekranu wybrać?

OLED to niezwykła jakość, głęboka czerń, nieskończony kontrast, płynny obraz bez smug. Wszystko dzięki samoświecącym pikselom, na których oparta jest ta technologia. To niewątpliwie najlepszy wybór – szczególnie że ceny takich telewizorów systematycznie spadają i stają się one coraz bardziej dostępne.

Ale jeśli nie OLED, to co?

Świeżą technologią jest MiniLED, czyli znane ekrany LCD/LED ze zmniejszonymi rozmiarami diod LED, dzięki czemu obraz ma lepszą jakość – większy kontrast i większą głębię czerni. Telewizory LG QNED MiniLED nie są w stanie zaoferować takiej głębi czerni jak OLED, ale te ostatnie nie są tak jasne. Jeśli więc korzystamy z telewizora najczęściej w jasnych pomieszczeniach, przyjrzyjmy się nowości, czyli MiniLED-om, które mają szansę zawojować świat telewizorów w najbliższym czasie.

Po trzecie dźwięk i obraz

Najnowsze rozwiązania w telewizorach LG to głośniki z funkcją AI Sound Pro, dzięki któremu dźwięk z telewizora jest 5.1.2-kanałowy, czyli przestrzenny i bardzo dokładny. Sprzęt od LG wspiera także system dźwięku Dolby Atmos oraz obrazu – Dolby Vision IQ.

To wszystko daje maksymalny możliwy dziś do uzyskania realizm obrazu i dźwięku, jednak żeby to usłyszeć i zobaczyć, trzeba włączyć telewizor LG i przekonać się samemu.

Telewizor dla każdego?

Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego – to powiedzenie z pewnością nie sprawdza się w przypadku telewizorów OLED. Świetnie nadają się zarówno do oglądania filmów czy seriali, jak i do śledzenia sportu oraz prowadzenia własnych zmagań w grach. Jak jeden telewizor może sprawdzić się w filmie, sporcie i elektronicznej rozrywce?

Ona lubi seriale, on mecze, a dzieci wolą grać na konsoli? I nie wiadomo, jaki telewizor kupić?

W każdej z tych sytuacji najlepszy będzie sprzęt z ekranem OLED, czyli flagowej technologii LG. Obraz na ekranach OLED ma nieskończony kontrast, pełną gamę barw i głęboką czerń. Do tego najnowsze produkty LG oferują niespotykaną do tej pory częstotliwość odświeżania i technologie, które dodatkowo wspierają emisję obrazu i dźwięku. Z tego powodu sprawdzają się w każdym zastosowaniu.

Jak w kinie

Telewizor służy większości z nas do oglądania filmów – coraz rzadziej w telewizji, a częściej za pośrednictwem serwisów streamingowych. Kiedy w 2013 roku Netflix pokazał pierwsze seriale w rozdzielczości 4K, w Polsce ta platforma była praktycznie nieznana, a na pewno nikt nie myślał o oglądaniu filmów w tak "kosmicznej" rozdzielczości.

Dziś każdy nowoczesny telewizor pozwala na oglądanie seriali i filmów w takiej rozdzielczości, a technologia OLED jest do niej wręcz stworzona. Jako jedyna daje absolutną głębię czerni, co w przypadku wielu filmowych produkcji jest kluczowe. Daje możliwość odtworzenia najbardziej subtelnych przejść tonalnych, a dzięki niespotykanemu w innych technologiach kontrastowi i odwzorowaniu barw sprawia, że nawet starsze produkcje wyglądają świetnie i świeżo.

Nic zatem dziwnego, że telewizory LG OLED otrzymały 72 nagrodę Emmy® w dziedzinie technologii i inżynierii.

Jak na stadionie

Sport to ruch, czyli po angielsku – motion. Telewizory LG z ekranami OLED wyposażono w technologię Motion Pro, która zmniejsza rozmycie obrazu podczas dynamicznych scen. To dodatkowe wsparcie dla częstotliwości odświeżania na poziomie 120 Hz, którą oferuje sprzęt koreańskiego producenta.

Technologia OLED to też duży kąt widzenia, dzięki któremu wspólne oglądanie sportowych zmagań jest jeszcze wygodniejsze.

Jak w centrum akcji

Po oglądaniu zmagań sportowych czas na rozrywkę nieco innego rodzaju – czy telewizory OLED nadają się do grania? Oczywiście, znacznie lepiej od wszelkich innych ekranów. Wspomniana wysoka częstotliwość odświeżania najnowszych modeli oraz głębia czerni i nasycenie barw to najlepszy sposób na wydobycie z gier pełni wrażeń.

Ale dla graczy to może być za mało, dlatego telewizory LG oferują bardzo niski input lag i czas reakcji 1 ms. Nic dziwnego, że fani gier z niecierpliwością oczekują premier telewizorów o mniejszych przekątnych ekranu – obecnie w ofercie LG mamy 48 calowy ekran, ale już wkrótce spodziewana jest premiera telewizora OLED 42-calowego. Oczywiście wszystko w 4K.

Technologie na każdą sytuację

LG OLED są wyposażone w systemy wspierania obrazu i dźwięku. Technologia Dolby Vision IQ wykorzystuje wbudowane czujniki światła i metadane do optymalizacji obrazu pod kątem warunków otoczenia i wyświetlanej treści. Technologia Dolby Atmos to natomiast wielowymiarowy dźwięk. Oba te rozwiązania zwiększają realizm podczas oglądania filmów i wydarzeń sportowych oraz grania w gry.

Obraz jest dodatkowo poprawiany przez technologię HDR Pro, która odpowiada za pełne wykorzystanie rozpiętości tonalnej obrazu.

Do gier, filmów i sportu OLED od LG sprawdza się najlepiej, dlatego nie powinno być dylematu przy zakupie. Problem może przyjść nieco później – jak wszyscy będą chcieli oglądać i grać jednocześnie…

Nie tylko "włącz" i "wyłącz", czyli jak działa sztuczna inteligencja w nowoczesnych telewizorach

Mówisz do telewizora, a on wykonuje twoje polecenia. Do tego sam dostosowuje obraz i dźwięk do otoczenia i tego, co akurat oglądasz. Co więcej, uczy się na bieżąco twoich zachowań i zwyczajów, żeby jak najlepiej dopasować się do twoich preferencji. AI w telewizorach to już nie science fiction. W dodatku porozmawiasz z nimi po polsku!

Chcesz uruchomić na telewizorze jakiś program lub aplikację – wypowiadasz kilka słów do pilota, a one się włączają. Chcesz sprawdzić prognozę pogody – krótkie pytanie i widzisz dane meteo. Chcesz zaprogramować czas wyłączenia – mówisz i timer jest ustawiony.

Nic nowego? Przecież wystarczy zaprogramować odpowiednio długą listę komend i już? Kiedyś może zdałoby to egzamin, ale dzisiejsze telewizory wykorzystuję sztuczną inteligencję, która uczy się sposobu, w jaki mówimy – a więc im więcej korzystamy z tej funkcji, tym telewizor lepiej z nami współpracuje.

Tak działa LG ThinQ AI, czyli sztuczna inteligencja w sprzęcie od koreańskiego producenta, a co istotne – w telewizorach LG w pełni obsługiwana jest w języku polskim.

Dwa tryby "rozmowy" z TV

Specjaliści od sztucznej inteligencji z LG postanowili podzielić polecenia wydawane telewizorowi na dwie grupy – włączania i wyłączania różnych funkcji, nazwane przez LG "Użyj funkcji telewizora" oraz wyszukiwania informacji ("Wyszukaj w internecie").

Te pierwsze to oczywiście wszystkie ustawienia i sterowanie funkcjami telewizora, jak głośność, ustawienia obrazu, programy, aplikacje itp. Druga grupa to głosowa wyszukiwarka – telewizor rozumie polecenie lub pytanie i odpowiednio reaguje, włączając adekwatną aplikację, program lub wyszukując odpowiedzi w internecie.

Dla codziennego korzystania ten podział nie ma bardzo dużego znaczenia, można jednak posiłkować się listą podpowiedzi wyrażeń z obu kategorii. Można ją wyświetlić na telewizorze, co jest przydatne szczególnie w pierwszej fazie korzystania z tej funkcji, kiedy zarówno AI sprzętu, jak i użytkownik uczą się siebie wzajemnie.

W praktyce rozmowa z telewizorem przebiega następująco: na pilocie wciskamy przycisk mikrofonu, na ekranie pojawia się pasek z napisami. Trzymając wciśnięty przycisk, wydajemy polecenie do mikrofonu w pilocie, a na ekranie pojawia się odpowiedź lub telewizor wykonuje nasze polecenie (np. przełączając program lub zmniejszając głośność).

Połącz telewizor z urządzeniami smart home i kontroluj wszystko na nim.

Skonfigurowanymi urządzaniami możesz sterować za pomocą telewizora - urządzenie nauczy się twoich nawyków i dostosuje do nich tryby pracy twojego inteligentnego domu.

Lepiej za każdym razem

Sterowanie głosem po polsku to ogromny wyróżnik telewizorów LG, szczególnie że działa szybko i płynnie, przypominając komunikację z człowiekiem. Sprzęt od konkurencji wymaga zwykle znajomości angielskiego, a to może być spora bariera, szczególnie w przypadku dzieci. Głosowa obsługa telewizora nie wymaga też dogłębnego studiowania instrukcji obsługi i pozwala naturalnie zacząć korzystać również z bardziej zaawansowanych funkcji.

Jak już wspomnieliśmy, sterowane głosowe w telewizorach LG nie jest oparte na zamkniętej liście poleceń. Sztuczna inteligencja uczy się swojego użytkownika, poznaje jego przyzwyczajenia i sposób mówienia. Dzięki temu rozpoznaje nietypowe polecenia, za każdym razem próbując dopasować odpowiedź, wykorzystując także zgromadzone wcześniej dane.

AI w tle

Sztuczna inteligencja nie kończy się na rozmowach z użytkownikiem. Algorytmy cały czas pracują w tle, dbając o jak najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Rozpoznają twarze i sylwetki osób, odróżniają pierwszy plan od kolejnych, budując jak najbardziej przestrzenny efekt obrazu. Dostosowują ustawienia obrazu i dźwięku do warunków otoczenia oraz do rodzaju oglądanych treści.

To wszystko sprawia, że korzystanie z telewizorów LG jest za każdym razem wyjątkowym doznaniem.

OLED to idealny wybór dla graczy

Jeśli chodzi o sprzęt, to branża rozrywki elektronicznej nigdy się nie zatrzymuje. Technologia, która była nowinką wczoraj, dziś już jest standardem, a jutro będzie historią. Nie inaczej jest w przypadku telewizorów, które są naturalnym wyborem dla fanów konsol do gier. Te pozwalają na wykorzystanie swoich maksymalnych możliwości dopiero na odpowiednim telewizorze. W grę wchodzą przede wszystkim panele OLED, pozwalające uzyskać najlepszą z obecnie możliwych jakość obrazu.

Konsole to rozrywka towarzyska – znacznie bardziej niż zabawa przy komputerze. Nic nie dostarcza takich emocji jak wspólne siedzenie na kanapie z padami w rękach. W takiej zabawie nie sprawdzają się więc małe ekrany – dopiero przekątna powyżej 40 cali daje komfort wspólnej gry.

Jak twierdzi wielu graczy – taki telewizor nie może też być bardzo duży, bo wtedy trzeba się od niego znacznie oddalić, przez to traci się "kontakt" ze światem gry. Nic więc dziwnego, że w tym roku serca graczy podbija 48-calowy telewizor OLED serii C od LG – właśnie ze względu na optymalną dla wielu przekątną. W ciągu najbliższych miesięcy pojawić się ma na rynku model jeszcze mniejszy 42-calowy, na który wielu konsolowych fanów już ostrzy sobie zęby.

LG C1 o przekątnej 48 cali dostał nagrodę EISA dla najlepszego telewizora gamingowego 2021 roku.

Super jakość na ekranie

Jakość obrazu na ekranach OLED, w połączeniu z technologią HDR, daje graczom pełne odwzorowanie kolorów i najgłębszą czerń. Wspierane przez autorski procesor α9 czwartej generacji, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do przetwarzania obrazu i dźwięku pozwala w pełni zagłębić się w ulubionej grze.

Technologie specjalnie do gier

Patrząc na specyfikacje najnowszych telewizorów OLED od LG, trudno nie zauważyć, że firma od początku myślała o wykorzystywaniu ich do gier. Świadczą o tym zastosowane w nich technologie, które są stworzone stricte w celu polepszenia wrażeń z tej rozrywki. Najważniejsze to:

  • G-Sync i FreeSync Premium 2, czyli automatyczne dostosowanie częstotliwości odświeżania obrazu na ekranie do sygnału z konsoli, która generuje obraz ze zmienną prędkością. Zapobiega to zacięciom obrazu i tearingowi, czyli wrażeniu "dzielenia" części obrazu na ekranie. Pierwsza odmiana dotyczy urządzeń z kartami firmy Nvidia, druga – AMD.
  • ALLM (Auto Low Latency Mode), czyli automatyczne ograniczanie latencji, tzn. opóźnień.
  • EARC (Enhanced Audio Return Channel), czyli przesyłanie sygnału audio bez kompresji przez interfejs HDMI 2.1.
  • VRR (Variable Refresh Rate) również niwelująca lagi (przycięcia) obrazu przy zmiennej częstotliwości sygnału.
  • HDR – tryb rozszerzający spektrum jasnych i ciemnych elementów na ekranie – jego odmiana wykorzystywana w grach to tryb HGiG i od niedawna Dolby Vision.

Dodajmy na koniec, że najlepsze telewizory OLED LG obsługują odświeżanie 120 Hz, stosowane w najnowszych na rynku wersjach konsoli.

Technologiczne szyfry. Jak czytać specyfikacje telewizorów?

Dzisiejsze telewizory naszpikowane są technologiami, kryjącymi się pod często niewiele mówiącymi skrótami literowymi lub zbitkami słów. Co znaczą i jakie mają znaczenie dla użytkownika?

Kiedyś wystarczyło wybrać rozmiar ekranu. Potem zdecydować, czy ma być w wyższej niż standardowa (jak na ówczesne czasy) rozdzielczości. Dzisiaj poza wyborem między różnymi technologiami budowy ekranu (LED, OLED i innymi), rozdzielczości (chociaż 4K jest standardem, to niektórzy już patrzą w stronę 8K), kupując nowy telewizor stykamy się z nazwami technologii, które – choć coraz powszechniej obecne – nie są dobrze znane.

Co kryje się pod tymi nazwami, które producenci i sprzedawcy tak skrupulatnie wyliczają w specyfikacjach technicznych?

HDR

Czyli High Dynamic Range – szeroki zakres dynamiki obrazu. Innymi słowy duża różnica między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem na ekranie.

Telewizor wykorzystujący tę technologię umożliwia oglądanie obrazu w jakości, która ma zwiększoną rozpiętość pomiędzy najjaśniejszymi a najciemniejszymi punktami. Dzięki temu uzyskuje się żywsze barwy i wyraźniejszy obraz. Jest bardziej realistyczny i – szczególnie w scenach, gdzie są duże różnice w jasności na jednym kadrze – mamy wrażenie, że wręcz widzimy daną scenę na żywo. Każdy kolor może być wyświetlany w bardzo wielu odcieniach, co sprawia, że obraz jest bardzo naturalny dla ludzkiego oka.

Dolby Vision

Czyli HDR na sterydach. Format HDR10 jest otwarty i darmowy, dlatego jest bardzo powszechny w wielu telewizorach i innych urządzeniach. Dolby Vision jest płatnym rozwiązaniem (za licencję płaci producent telewizora), które daje jednak więcej możliwości konfiguracji obrazu.

W przypadku HDR przekazywana jest informacja o tym, kiedy wyświetlić określone barwy i jaka ma być ich jasność. Te metadane mają formę statyczną (ustawioną na stałe).

Dolby Vision pozwala na przekazanie danych w formie dynamicznej. Dzięki temu mogą być one inne dla każdej sceny, a nawet każdej klatki wyświetlanego filmu. To pozwala twórcom na najlepsze z możliwych dopasowanie obrazu do swoich oczekiwań, a widzowie mogą go zobaczyć dokładnie tak, jak chciał tego twórca.

VRR

Czyli Variable Refresh Rate. Ta technologia pozwala na dynamiczną zmianę częstotliwości odświeżania klatek. VRR sprawia, że częstotliwość jest doskonale zsynchronizowana z płynnością wyświetlania obrazu.

VRR jest szczególnie istotny dla graczy, bo dzięki zoptymalizowaniu parametrów wyświetlacza i gry całość działa znacznie płynniej niż bez tej technologii. Jeśli np. z konsoli czy komputera wysyłanych jest mniej klatek niż 60 na sekundę, wtedy telewizor z VRR dopasowuje własne wyświetlanie do tej liczby klatek. Bez tej technologii wyświetla tyle, na ile został zaprogramowany, niezależnie od tego ile dostanie "na wejściu".

HDMI 2.1

Najnowszy standard połączenia między telewizorem a np. konsolami do gier. Zapewnia przepustowość 48 Gbps, czyli ok. 2,6 razy większą niż HDMI2.0.

Auto Low Latency Mode

Funkcja interfejsu HDMI 2.1. Automatycznie przełącza telewizor w tryb z najniższym input lagiem (opóźnieniem) podczas gry.

eARC

Technologia umożliwiająca przesyłanie sygnału audio przez HDMI bez kompresji, co pozwala na uzyskanie najlepszej jakości dźwięku

HDMI 2.1

Najnowszy standard połączenia między telewizorem a np. konsolami do gier. Zapewnia przepustowość 48 Gbps, czyli ok. 2,6 razy większą niż HDMI2.0.

Dolby Atmos

Czyli – w pewnym uproszczeniu – dźwięk trójwymiarowy, czyli taki, jaki otacza nas na co dzień. Ale nie tylko w płaszczyźnie poziomej (z przodu, z tyłu i boków), ale też pionowej (z góry i z dołu). Dzięki temu jednocześnie słyszymy przelatujący samolot, stukot butów o bruk i jadący obok samochód.

Żeby w pełni usłyszeć dźwięk w Dolby Atmos, trzeba mieć nie tylko telewizor obsługujący ten standard (w konfiguracji 5.1.2 lub nawet 7.2.2.), ale też odpowiedni system głośników, z których część powinna być podwieszona pod sufitem albo korzystać z wbudowanych głośników kierujących dźwięk do góry, przez co odbija się on od sufitu, tworząc odpowiednie wrażenia przestrzenne.

Telewizor, który chroni oczy? OLED to najbezpieczniejsze ekrany na świecie.

Panele OLED to technologiczny skok naprzód również pod względem wpływu na zdrowie i środowisko. Nie tylko są znacznie bezpieczniejsze dla oczu względem innych technologii, ale ich konstrukcja pozwala też ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Każdy telewizor czy ekran monitora emituje tzw. niebieskie światło (High Energy Visible Light – HEV). Jest ono zjawiskiem naturalnym, takie światło płynie do nas ze Słońca. Ale nawet światło słoneczne należy przyjmować z umiarem – dlatego nie siedzimy całymi dniami na plaży w środku lata. Podobnie nie powinniśmy godzinami siedzieć przed telewizorem. Emitowane przez odbiornik niebieskie światło źle wpływa na nasz wzrok.

Czy to znaczy, że namawiamy do ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem? Oczywiście, w każdym przypadku przesada jest niewskazana, ale dla fanów filmów czy gier mamy dobrą widomość – telewizory z ekranami OLED emitują zaledwie 30 procent niebieskiego światła, podczas gdy obecne standardy dla urządzeń elektronicznych to 50 procent. Dodajmy, że "zwykłe" ekrany LCD emitują aż 60 procent HEV.

Niski poziom emisji niebieskiego światła przez telewizory LG potwierdziły międzynarodowe agencje TÜV Rheinland (TUV) i Underwriter Laboratories (UL).

Bez migotania i poblasku

Starsze telewizory to nie tylko więcej niebieskiego światła, to też przykre i szkodliwe dla oczu migotanie ekranu. Już po kilkudziesięciu minutach wywołuje ono zmęczenie wzroku, a nawet ból głowy. Do tego dochodzi efekt odbitego od ekranu światła, powstający, gdy istnieje duża różnica między jasnością otoczenia i jasnością ekranu.

Panele OLED eliminują te problemy. Instytut UL przeprowadził testy przy użyciu metody oficjalnie uznawanej przez International Commission on Illumination – wyniki wskazują, że panele OLED zapewniają umiarkowaną jasność w każdych warunkach oświetleniowych. Przyznany certyfikat potwierdza, że w trakcie oglądania telewizji, nie będziemy doświadczać dyskomfortu powodowanego światłem dobiegającym z ekranu.

Panele OLED produkowane przez LG mają certyfikaty Eco Products, nadane przez szwajcarski instytut badawczy Société Générale de Surveillance (SGS).

Zielone OLED-y

Panele OLED nie tylko chronią oczy, ale też środowisko. Sama technologia, w której wykorzystywane są samoświecące piksele, eliminuje konieczność dodatkowego podświetlenia. W przypadku paneli LED konieczne jest wykorzystanie kilku warstw, tworzących obraz i polepszających jego jakość. W OLED nie ma tej potrzeby, więc do ich powstania koniecznych jest mniej części, przez co ich produkcja mniej obciąża środowisko naturalne.

LG wykorzystuje także więcej materiałów pochodzących z recyklingu i nadających się do ponownego przetworzenia. Na przykład w obudowach zewnętrznych telewizorów OLED z asortymentu na rok 2021 zastosowano więcej metalu. W przeciwieństwie do LCD, panele OLED nie wymagają stosowania szkodliwych substancji, takich jak kadm i ind. Dzięki temu telewizory OLED są doskonałą opcją dla świadomych ekologicznie klientów. Nawet po zakończeniu cyklu życia telewizory LG OLED wyróżniają się efektywnością wykorzystania zasobów i wysokim wskaźnikiem recyklingu w porównaniu z modelami LCD, których produkcja jest nie tylko bardziej złożona, ale także wymaga większego zużycia zasobów.

Nie ma odwrotu, czyli dlaczego Full HD to już historia

4K to już rynkowa norma, a do drzwi puka 8K. Jak powszechne są treści w ultrawysokiej rozdzielczości i dlaczego 1080p przeszło już w zasadzie do technologicznego lamusa?

4K czy Full HD? Wątpliwości takie przy zakupie telewizora były racjonalne jeszcze kilka lat temu, gdy trudno było przewidzieć, kiedy na rynku będą dostępne w większej ilości treści w bardzo wysokiej rozdzielczości. Dziś kupowanie telewizora "mniejszego" niż 4K mija się z celem, bo już nie tylko platformy streamingowe, ale też kanały telewizyjne nadają coraz częściej w tym standardzie.

Streaming 4K

Netflix i Amazon Prime dużą część swoich produkcji udostępniają w 4K, coraz więcej jest też filmów i seriali innych producentów, które można na tych platformach zobaczyć z największą ilością detali w obrazie. Z kolei HBO GO ma wkrótce być zastąpione przez HBO Max, obsługujące 4K, technologię HDR i dźwięk w standardzie Dolby Atmos.

Inni, w tym polscy nadawcy, nie pozostają w tyle, a więc jeśli chcemyw pełni korzystać z abonamentu, za który i tak płacimy, nie pozostawajmy przy starym telewizorze, tylko wymieńmy go na nowy, o czterokrotnie większej liczbie pikseli.

Telewizja w 4K

Telewizja zwykle jest kilka kroków za streamingiem, co wynika z kwestii technologicznych, związanych z nadawaniem sygnału w ultrawysokich rozdzielczościach. Jednak i tutaj jest postęp – można u nas obejrzeć już kilka kanałów w 4K.

To między innymi Canal+ 4K Ultra HD, Eleven Sports 1 4K, FunBox UHD, Ultra TV 4K czy Filmax4K. Telewizja Polska zaś uruchomiła na Euro 2020 nadawanie w 4K, obecnie co prawda zawieszone, ale kanał w najwyższej rozdzielczości ma wrócić na stałe już w 2022 roku.

Gry w 4K

Tutaj wyższe rozdzielczości pojawiają się zwykle najszybciej, szczególnie w dużych (i drogich) produkcjach. Cyberpunk 2077 w najwyższej rozdzielczości wygląda "obłędnie", jak piszą recenzenci, a na rynek ma wkrótce trafić odświeżona do 4K wersja GTA V. Polskie studio Techland pokazało zwiastun nowej wersji Dying Light 2, a skalowany do 4K Wiedźmin 3 sprawia wrażenie, że wyszedł najdalej przed kilku miesiącami, a nie… 6 lat temu.

Ta lista jest oczywiście znacznie dłuższa i nic nie zatrzyma już wydawania kolejnych produkcji w ultrawysokiej rozdzielczości. Ani powstawania nowych filmów i seriali UHD. W zasadzie jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, powinien się z przesiadką na 4K pośpieszyć, żeby mógł się nią nacieszyć, zanim stanie się "passe", na rzecz już depczącej mu po piętach jakości 8K.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.